Zawodnicy

Iga Wasilewska – sylwetka i przebieg kariery

Iga Wasilewska to znana i utytułowana polska siatkarka, grająca na pozycji środkowej, a także reprezentantka Polski kadetek i juniorek. Przybliżmy jej sylwetkę oraz karierę sportową.

Iga Wasilewska (nazwisko panieńskie Chojnacka) urodziła się 21 kwietnia 1994 w Warszawie, bo – jak sama się śmieje – w Legionowie nie było porodówek. Całą czwartą klasę szkoły podstawowej szukała możliwości trenowania siatkówki w Legionowie, ale nie było takiej opcji. W piątej klasie zaczęły się treningi, zajęcia ogólnorozwojowe, zawody, rzuty piłką i wyścigi. Wreszcie zrodziła się pierwsza z prawdziwego zdarzenia młodzieżowa sekcja siatkówki. W gimnazjum grała w drugoligowym zespole Legionovii, a potem spędziła dwa lata w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu. Była też we Włoszech, by obyć się z grą, językiem, ale i ogólnie życiem.

Ma 183 cm wzrostu. Jej mężem jest siatkarz, Alan Wasilewski. Iga Wasilewska jest wychowanką klubu LTS Legionovia Legionowo, a od sezonu 2018/2019 zawodniczka gra w klubie Chemika Police. Poniżej najważniejsze fakty z jej kariery. Gra w siatkówkę była jej marzeniem, odkąd zobaczyła polską drużynę zdobywającą złoty medal Mistrzostw Europy w 2003 roku.

Sukcesy i kariera w reprezentacji Polski

Brała udział razem z reprezentacją Polski juniorek w Mistrzostwach Europy w 2010 roku, w których polska reprezentacja zajęła 10 miejsce. Reprezentowała też drużynę narodową kadetek na Mistrzostwach Europy w 2011 roku. Wtedy drużyna wywalczyła 5. miejsce. Grała w reprezentacji Polski również na Mistrzostwach Świata, w których nasz zespół zajął 4. miejsce. Aktualnie pełni funkcję kapitana drużyny.

W 2012 roku Iga Chojnacka otrzymała powołanie do szerokiej kadry reprezentacji Polski, którą wtedy prowadził trener Alojzy Świderek. Ponadto zgłoszono ją do rozgrywek Grand Prix 2012, zadebiutowała też w reprezentacji Polski seniorek, gdy polska drużyna grała w 2012 roku przeciwko Rosji podczas turnieju o Puchar Borysa Jelcyna.

Sukcesy klubowe

Nagrody indywidualne

2009: MVP i najlepsza atakująca Mistrzostw Polski Młodziczek

2011: MVP Mistrzostw Polski Kadetek

Mistrzostwa Mazowsza Młodziczek

2007 rok – brązowy medal 

2008 rok – brązowy medal

2009 rok – złoty medal

2011 rok – złoty medal

Mistrzostwa Polski Młodziczek

2009 rok – srebrny medal 

Mistrzostwa Polski Kadetek

2011 rok – brązowy medal

Mistrzostwa Młodej Ligi

2015 rok – srebrny medal 

Puchar Polski

2019 rok – złoty medal 

2020 rok – złoty medal 

2021 rok – złoty medal

Superpuchar Polski

2019 rok – złoty medal 

Mistrzostwo Polski

2020 rok – złoty medal 

2021 rok – złoty medal

Iga Wasilewska jest siatkarką, ale po zakończeniu kariery być może będzie prawnikiem – studiuje prawo na Akademii im. L. Koźmińskiego. Ma jednak wiele marzeń, planów i celów, ale na pewno chce grać jak najdłużej.

Zdjęcie autorstwa Zorro2212 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24066536