Zawodnicy

Ilona Gierak – sylwetka i przebieg kariery

Ilona Gierak to jedna z uznanych polskich siatkarek, która doświadczenia zdobyła w wielu klubach polskich oraz zagranicznych. Poniżej krótko prezentujemy jej sylwetkę oraz karierę i osiągnięcia klubowe oraz indywidualne. 

Ilona Gierak urodziła się w 1988 roku w Węgrowie Przez kilka lat trenowała w II lidze w Węgrowie. Polska siatkarka gra na pozycji przyjmującej. Ma 182 cm wzrostu. Jest wychowanką Nike Węgrów, ale w wieku 20 lat przeniosła się do Białegostoku. Po maturze wybrała możliwość kontynuowania gry w LSK i podpisała kontrakt z Pronar Zeto Astwa AZS Białystok. 

Przez dwa sezony grała w ekstraklasowej drużynie AZS-u, następnie reprezentowała barwy mieleckiej Stali, Legionovii. W 2013 roku wyjechała na jeden sezon do Francji i grała w lidze francuskiej – w Saint-Raphaël Var Volley-Ball. Swoją karierę rozwijała m.in. w Muszynie i Toruniu (Budowlani Toruń, 2015-2017). Grając w Muszynie, w 2015 roku zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski. Przez kolejne dwa sezony występowała w Budowlanych Toruń, z którymi awansowała do Orlen Ligi. Była też jedną z najbardziej doświadczonych zawodniczek w drużynie Impel Wrocław (lata 2017-2018). Później przeniosła się do pierwszoligowego Uni Opole, gdzie grała dwa ostatnie sezony i potem zakończyła karierę sportową. 

Była także powoływana do kadry Polski. W 2010 roku występowała w reprezentacji. Wśród jej osiągnieć jest zdobycie brązowego medalu mistrzostw Polski z drużyną Polskiego Cukru Muszynianki, a także Federal Cup w trakcie pobytu we Francji. Rozwijała swoją karierę także w klubie Impel Wrocław, świetnie zorganizowanym pod wodzem trenera Solarewicza. Od sezonu 2018/2019 występuje w drużynie UNI Opole.

Osiągnięcia i sukcesy

Sukcesy klubowe

Mistrzostwo I Ligi:

  • złoty medal – 2012 rok
  • srebrny medal – 2016 rok

Mistrzostwo Polski

  • brązowy medal – 2015 rok

Zakończenie kariery Ilony Gierak – 2020 rok

Ilona Gierak ostatnie dwa sezony spędziła w pierwszoligowym Uni Opole, ale w 2020 roku podjęła trudną decyzję. Postanowiła zakończyć swoją karierę sportową, o czym poinformowała w mediach społecznościowych. Niespełna 32-letnia siatkarka postanowiła zakończyć grę i karierę sportową na profesjonalnym poziomie.

Zdjęcie autorstwa Zorro2212 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37602793