Kluby

Nowy trener ZAKSY Kędzierzyn-Koźle – Gheorghe Cretu

Posadę trenera ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, klubowych mistrzów Europy, obejmie świetnie znany w PlusLidze szkoleniowiec – Gheorghe Cretu. 

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle z nowym trenerem

Skład Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle został prawie skompletowany na nowy sezon. Wybrano też trenera. Nowy szkoleniowiec Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Gheorghe Cretu, to trener o międzynarodowym doświadczeniu. W swojej karierze pracował zarówno z kadrami narodowymi, jak i z wieloma klubami. 

Gheorghe Cretu – kariera szkoleniowca w pigułce 

Rumuński szkoleniowiec, Gheorghe Cretu, świetnie zna PlusLigę. Do naszej ekstraklasy trafił w 2010 roku, gdy prowadził AZS Olsztyn. Po sezonie spędzonym w lidze katarskiej (Al Arabi Ad-Dauha – 2013/2014) powrócił do Polski, by pracować z Cuprum Lubin (2014-2017). Następnie przeniósł się do Rosji (Biełogorje Biełgorod 2017/2018), gdzie pracował w klubach PlusLigi i rosyjskiej Superligi. 

Już podczas sezonu 2018/2019 Cretu podjął się pracy w Resovii Rzeszów, a następnie przeszedł do jednego z czołowych klubów w Rosji – Kuzbassu Kemerowo (2019-2021). Dobra passa trwała, a wspólna praca zaowocowała trofeami. W 2019 roku zawodnicy pod okiem trenera Cretu wywalczyli Superpuchar Rosji. W sezonie 2019/2020 zdobyli z kolei brązowy w walce o mistrzostwo kraju. Przed laty zaś był siatkarzem i występował w wielu zespołach – z Rumunii, Niemiec i Austrii.

Gheorghe Cretu i powrót do PlusLigi

Nowy szkoleniowiec Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle z radością powraca jednak do PlusLigi. Jego mocną stroną jest też znajomość realiów naszej ligi. Pracę w PlusLidze zaczynał 11 lat temu. Widział tych zawodników w lidze, gdy grali w barwach ZAKSY. W przeszłości pracował m.in. w zespołach takich jak AZS Olsztyn, Cuprum Lubin czy Asseco Resovii Rzeszów.

Praca w lidze to jeden z jego atutów, ale nowy szkoleniowiec Grupy Azoty ZAKSA ma ich więcej. Doskonale wie, jak pracować pod presją i motywować do walki o trofea. W zasadzie od początku swojej sportowej kariery wyznacza i osiąga różne cele i stawia czoło nowym wyzwaniom. 

Teraz będzie pracował z kolejnym klubem, od którego oczekuje się sukcesów i zwycięstw. Wspólnie – Grupa Azoty ZAKSA oraz Gheorghe Cretu – mają na pewno duże szanse na ważne osiągnięcia. Zmagania zapowiadają się interesująco, a celem jest powtórzenie sukcesu z ostatniego sezonu.

Gheorghe Cretu zastąpi na tym stanowisku serbskiego szkoleniowca, Nikolę Grbicia, który podjął decyzję o powrocie do Włoch i związał się umową z zespołem Sir Safety Perugią.

Źrodło:
fot: https://zaksa.pl/sztab/gheorghe-cretu/