Zawodnicy

Reprezentacja Polski w piłce siatkowej kobiet

Polska była wicemistrzem Europy w latach 1950, 1951, 1963 i 1967, aż w końcu nastała złota era. W 2003 roku pierwszy raz oraz dwa lata później reprezentacja Polski siatkarek po raz drugi stawała na najwyższym stopniu podium. Siatkarki, które zdobyły mistrzostwa Europy, są nazywane od tego momentu „Złotkami”.  

Siatkówka mężczyzn jest śledzona przez Polaków bardzo aktywnie, amatorsko uprawia go wiele osób, część z nas śledzi mecze w telewizji albo na boiskach. Trenują ją zarówno mężczyźni, jak i kobiety na równie wysokim poziomie. Prześledźmy, jak kształtowały się osiągnięcia damskich drużyn siatkarskich reprezentujących Polskę. 

Historia kadry  

Historia drużyny sięga lat 20. ubiegłego wieku. W 1926 roku powstał Polski Związek Gier Sportowych, który po okresie niemieckiej okupacji zmieniono na Polski Związek Koszykówki, Siatkówki i Szczypiorniaka. Funkcję wiceprezesa Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) pełnił Zygmunt Nowak. Stowarzyszeniu udało się powołać pierwszą reprezentację narodową w lutym 1948 roku. Polskie siatkarki prowadził Estończyk, Walenty Kłyszenko. Pierwszy oficjalny mecz z Czechosłowacją siatkarki przegrały 1:3, ale wkrótce Polska stała się jednym z najlepszych zespołów świata.

Pierwsze sukcesy i osiągnięcia

Igrzyska Olimpijskie. Polska kadra narodowa zadebiutowała na igrzyskach bardzo późno, bo dopiero w 1964 roku. Był to jednak bardzo ważny występ, bo drużyna zdobyła medal, mianowicie zajęła 3 miejsce. Polki powtórzyły ten sukces również 4 lata później w Meksyku.

Kolejny medal reprezentacja Polski zdobyła w 2015 roku. Podczas Pierwszych Igrzysk Europejskich w Baku kadra pod kierunkiem nowego szkoleniowca, Jacka Nawrockiego, wywalczyła srebrne medale. 

Mistrzostwa Europy. Na tych zawodach Polski zdobyły wiele medali – 4 srebrne i 4 brązowe w latach: 1949, 1950, 1951, 1955, 1958, 1963, 1967, 1971 i 2009. W 2003 roku po raz pierwszy i potem w 2005 roku reprezentacja Polski stawała na najwyższym stopniu podium. Siatkarki, które zdobyły mistrzostwa Europy są nazywane w Polsce „Złotkami”.

Mistrzostwa Świata. Polska drużyna trzykrotnie była w finale w 1952, 1956 oraz 1962 roku – dwa razy zdobyła brąz, a raz srebro. Kontynentalna rywalizacja jest ulubioną przez polskie zawodniczki.

Trenerzy polskiej drużyny. W historii kadry zapisało się ponad 30 trenerów, m.in. Jerzy Matlak, Andrzej Niemczyk, Stanisław Poburka, Zygmunt Krzyżanowski i Jacek Nawrocki.

Aktualnie, mocno przebudowana i odmłodzona kadra, zapisuje nowy rozdział w historii żeńskiej reprezentacji.