Liga

TAURON Liga

Tauron Liga (dawniej Liga Siatkówki Kobiet, Orlen Liga oraz PlusLiga Kobiet) to najwyższa klasa żeńskich ligowych rozgrywek siatkarskich w Polsce, a zarazem najwyższy szczebel centralny (I poziom). 

Najwyższa klasa rozgrywek ligowych 

Zmagania w ramach tej ligi odbywają się regularnie, czyli co sezon, a przeznaczone są dla najlepszych polskich klubów piłki siatkowej, a triumfatorki zostają Mistrzyniami Polski. Zespoły końcowej klasyfikacji danego sezonu mają prawo występów w europejskich pucharach w następnym sezonie. Organizatorem rozgrywki jest Polska Liga Siatkówki. 

Koncepcję zrealizowano w 2005 roku w Warszawie. Wtedy 10 klubów ekstraklasy podpisało z Profesjonalną Ligą Piłki Siatkowej SA umowę na utworzenie Ligi Siatkówki Kobiet. Od sezonu 2005/2006 organizatorem rozgrywek o tytuł Mistrzyń Polski jest PLS SA. Oficjalna inauguracja edycji premierowej była w 2005 roku. 

Następnie, w efekcie porozumienia z firmą Polkomtel SA, w latach 2008-2012 rozgrywki przyjęły nazwę PlusLigi Kobiet, a od 2012 do 2017 ekstraklasa nosiła nazwę sponsora tytularnego na Orlen Liga. W latach 2017-2020 przywrócono nazwę Liga Siatkówki Kobiet. Od sezonu 2020/2021 sponsorem tytularnym rozgrywek jest firma Tauron Polska Energia SA.

Liga zamknięta i liga otwarta

Od sezonu 2012/2013 każdy klub musiał przekształcić się w spółkę akcyjną i stać się akcjonariuszem Polskiej Ligi Siatkówki SA, by otrzymać licencję na grę w lidze zawodowej. Do sezonu 2013/2014 liga ta stanowiła tzw. „ligę otwartą”, a od sezonu 2014/2015 była „ligą zamkniętą”. W praktyce oznacza to, że licencja na grę miała związek z kwestiami organizacyjno-finansowymi. Od sezonu 2017/2018 liga ponownie stała się ligą otwartą.

Idea utworzenia zawodowej ligi piłki siatkowej kobiet w Polsce 

Idea ta pojawiła się pod koniec lat 90. XX wieku razem z koncepcją powołania męskiej reprezentacji. Jednak z powodów organizacyjnych i finansowych tylko w przypadku męskich rozgrywek plan się powiódł. Dopiero po 5 latach nastąpiła profesjonalizacja rozgrywek ligowych siatkarskich kobiet. 

Złote medale i poprawa sytuacji finansowej 

Powstanie żeńskiej ligi to czas ogromnej popularności siatkówki nad Wisłą. Wtedy Polki trenowane przez Andrzeja Niemczyka, zdobyły – pierwszy raz w historii – złoty medal Mistrzostw Europy. W 2005 roku potwierdziły, że są najlepsze. Po sukcesach kobiecej drużyny znacznie poprawiła się też kondycja finansowo-organizacyjna.

źródło: KWW/PIXABAY.COM