Zasady gry w siatkówkę
Siatkówka to jeden z najpopularniejszych sportów drużynowych w Polsce. Nasz kraj jest potęgą na siatkarskiej mapie świata, bo zarówno męska, jak i damska reprezentacja ma na swoim koncie wiele sukcesów, w tym złote medale, m.in. złoty medal na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy. Polskie kluby bardzo dobrze radzą sobie w rozgrywkach międzynarodowych. Przypomnijmy podstawowe zasady gry w siatkówkę.
Ogóle zasady gry w siatkówkę
Przede wszystkim siatkówka polega na odbijaniu piłki tak, by przeleciała nad siatką i wylądowała w polu gry należącym do przeciwnika. Można w tym celu używać różnych części ciała, ale największą precyzję i siłę dają dłonie.
Boisko do gry
Boisko do gry w siatkówkę to prostokąt o wymiarach 18 metrów długości i 9 metrów szerokości. Parkiet jest otoczony liniami bocznymi i końcowymi. Wokół boiska jest wydzielona wolna strefa o szerokości minimum 3 metrów. Plac jest podzielony na dwie części przez siatkę zawieszoną równolegle do linii końcowej na środku boiska. W przypadku rozgrywek kobiet górna taśma siatki zamontowanej na boisku wisi na wysokości 224 centymetrów nad poziomem parkietu.
Dwunastu zawodników na parkiecie
W meczu biorą udział dwie drużyny. Na boisku może być maksymalnie dwunastu zawodników, po sześciu na zespół. Pozostali gracze, w tym zawodnicy rezerwowi, muszą przebywać na ławce rezerwowych i przygotowanym dla nich kwadracie dla zmienników – tutaj mogą się rozgrzewać, aby mogli w każdej chwili wejść na boisko.
Mecz siatkówki składa się z setów
Mecz siatkówki składa się z setów, ale nie jest limitowany czasowo. Jeden set trwa, aż jedna z drużyn zdobędzie 25 punktów i będzie miała co najmniej dwa „oczka” przewagi nad przeciwnikiem. By zwyciężyć, trzeba wygrać trzy partie. Wyjątkiem jest tzw. tie-break, czyli set rozstrzygający o wyniku meczu wtedy, gdy obie ekipy zwyciężyły po dwie partie. W takiej sytuacji mecz toczy się do 15 punktów. Wygrany musi zachować przewagę dwóch „oczek” nad drugim zespołem.
Zagrywka i odbicia
Każda z drużyn, jak piłka znajdzie się po jej stronie boiska, ma trzy odbicia, by przenieść ją ponownie na stronę przeciwnika. Każdy zawodnik może jej dotknąć tylko raz. Nie można jednak ani jej łapać, ani nią rzucać. Piłka musi znaleźć się na przeciwnej części boiska, nad siatką i między antenkami. Punkt zdobywa ta drużyna, która sprawi, że piłka dotknie pola gry rywala lub popełni on błąd, np. wybije piłkę poza parkiet. Zawodnik zespołu, który zdobył punkt, ustawia się w polu zagrywki i wznawia grę. Serwis należy wykonać zza końcowej linii boiska. Piłka może dotknąć górnej części siatki, jeśli przeleci na drugą część parkietu, drużyna zdobywa punkt.
Pięć pozycji
W siatkówce są też tzw. pozycje, jak w każdej innej grze zespołowej. Na konkretnej pozycji grają zawodnicy podczas meczu. Wyróżniamy pięć pozycji – rozgrywający, libero, atakujący, przyjmujący i środkowy. Libero bierze udział tylko w grze obronnej, specjalizuje się w odbiorze zagrywki rywala i podbijaniu piłek w obronie. Nie wolno mu atakować z żadnego miejsca na parkiecie. Zawodnik nie może zagrywać, blokować czy podejmować takich prób.
Atakujący odpowiada za wykańczanie akcji skutecznym atakiem. Przyjmujący powinien jak najlepiej dostarczać piłkę do rąk rozgrywającego, który wykonuje akcję ofensywną, a zawodnik na pozycji środkowego bierze udział w ataku. Jego rola to dyrygowanie blokiem i zdobywanie punktów.
źródło: KWW/PIXABAY.COM