Zawodnicy

Nowy trener reprezentacji kobiet

Decyzja została podjęta – Włoch Stefano Lavarini to nowy trener polskiej reprezentacji kobiet. Włoch zastąpił na tym stanowisku Jacka Nawrockiego, który pracował sześć lat z Biało-Czerwonymi.

Włoch Stefano Lavarini obejmie reprezentacje Polski kobiet. Ich wspólnym celem ma być udany występ na mistrzostwach świata i awans na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Odpowiedniej osoby na to stanowisko szukano dość długo. Wakat na stanowisku trwał od 15 września 2021 roku. Gdy Polki zajęły piąte miejsce, Jacek Nawrocki podał się do dymisji. Od tej pory Polski Związek Piłki Siatkowej szukał godnego następcy. Do grona finalistów przeszli Lavarini, Daniele Santarelli i świetnie w Polsce znany Francuz, Stephane Antiga. 

Duże szanse miał Antigia, ale trener nie bardzo chciał kończyć współpracę z DevelopResem Rzeszów. Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej zebrał się w Gliwicach, by podjąć ostateczne decyzje – kadrę pań przejmie Włoch, Stefano Lavarini. Jest on jednym z czołowych trenerów w kobiecej siatkówce, ma ogromne doświadczenie szkoleniowe. Z kolei męską kadrę poprowadzi legenda serbskiej siatkówki, Nikola Grbić. 

Stefano Lavarini – sylwetka nowego trenera 

Stefano Lavarini urodził się w 1979 roku w Omegnie. Karierę trenera zaczął w 1995 roku, wtedy został asystentem lokalnego zespołu Pallavolo Omegna. Tę samą funkcję pełnił później w klubach – AGIL Trecate, Centro Volley Spezia, Bigmat Kerakoll Chieri, Club Italia oraz Foppapedretti Bergamo. W tym ostatnim objął posadę pierwszego szkoleniowca po raz pierwszy w swojej karierze. 

Ponadto zajmował się włoską drużyną do lat 19, a także kadetkami, ma też doświadczenie reprezentacyjne. Największe sukcesy zdobył z zespołem brazylijskim Minas Tenis Clube, w którym spędził dwa lata. Dwa razy zdobył z nimi południowoamerykańską Ligę Mistrzów, a także raz srebrny medal Klubowych Mistrzostw Świata. Ostatnio prowadził narodową drużynę Korei Południowej i zajął z nią czwarte miejsce podczas igrzysk olimpijskich w Tokio.

W przeszłości współpracował z polskimi zawodniczkami – prowadził Katarzynę Skowrońską, Milenę Sadurek oraz również Malwinę Smarzek. Obecnie prowadzi klub włoski Igor Gorgonzola Novara. Z czasem okaże się, czy Lavarini będzie łączył pracę w reprezentacji Polski z włoskim klubem Igor Gorgonzola Novara. Umowa z kadrą ma ważność do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Wcześniej odbędą się mistrzostwa świata w Polsce i Holandii, a także mistrzostwa Europy w 2023 roku.