Kluby

Rafał Błaszczyk – informacje o trenerze siatkarek

Rafał Błaszczyk był zawodnikiem Gwardii Wrocław oraz później znanym polskim trenerem siatkarskim, selekcjonerem kadry B kobiet. Obecnie zajmuje stanowisko dyrektora sportowego Fundacji „Młoda Gwardia”.

Rafał Błaszczyk
Autorstwa Zorro2212 – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13288283

Rys biograficzny i kariera trenerska

Rafał Błaszczyk urodził się 11 marca 1964 roku. Sportową karierę rozpoczął w 1977 roku, kiedy zapisał się do wrocławskiej Gwardii. Miał wtedy 13 lat. Później ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego, wybrał kierunek trenerski, by następnie rozpocząć pracę jako trener sekcji młodzieżowej Gwardii.

Rafał Błaszczyk trenerem Impelu Wrocław

Rafał Błaszczyk był związany z wrocławskim klubem jako trener od 1987 roku. Przez wiele lat kierował grupami młodzieżowymi i poprowadził ich do wielu zwycięstw i sukcesów. W 2000 roku zająć stanowisko drugiego trenera pierwszego zespołu żeńskiej Gwardii. Dodatkowo odpowiadał również za szkolenie młodzieży, z którą zdobywał medale Mistrzostw Polski. Od 2004 roku był pierwszym szkoleniowcem drużyny z Wrocławia występującej w Plus Lidze Kobiet. W 2005 roku roku objął stanowisko selekcjonera drugiej reprezentacji Polski, z którą zdobył złoty medal na Uniwersjadzie w Bangkoku w 2007 roku, a na Uniwersjadzie w Belgradzie w 2009 roku – brązowy. W 2010 roku zdobył czwarte miejsce w finale Challenge Cup.

Koniec przygody z klubem Impel Wrocław

W 2012 roku Rafał Błaszczyk został zwolniony z funkcji trenera siatkarek Impelu Wrocław. Zespół przejął wtedy dotychczasowy drugi szkoleniowiec, Marek Solarewicz. Powodem były słabe wyniki. Zamiast o główne miejsca w lidze, Impel ciągle przegrywał mecze. Przez wiele lat trener prowadził jednak zespół i odniósł z nim wiele sukcesów. Trzeba go docenić za wieloletnią pracę, profesjonalizm, zaangażowanie oraz liczne sukcesy zespołu oraz za zdobyte medale z reprezentacją Polski na uniwersjadach.